INFORMACJE

Lata 1967-1973

23 marzec 2014r. dodane przez SPURS.PL

Lata 1967-1973

1967-69: Początki …

 

Klub Dallas Chaparrlas wraz z 10 innymi zespołami roku 1967 stanowił trzon ligi ABA. W tych czasach w klubie z Texasu występowali tacy zawodnicy jak: grający trener zespołu – Cliff Hogan, skrzydłowy Cincy Powell, środkowy John Beasley, czy obrońca Bob Verga. Wraz z zespołami New Orleans Buccaneers i Denver Rockets, klub Dallas Chaparrlas w tych czasach walczył o awans do Play-offs w tabeli Western Division (czyli Dywizji Zachodniej). 36 letni weteran – Cliff Hogan, zaliczył w tym czasie swój kolejny wspaniały sezon gry, zdobywając dla ekipy Dallas 18.2 punktów na mecz. Wspaniale grał także ówczesny debiutant – John Beasley, który rozegrał pierwszy, ale za to najlepszy z 7 lat gry w ABA sezon, w którym regularnie dopisywał do dorobku swojej drużyny po 19.7 punktów i 12.8 zbiórek na mecz. Bardzo dobrze grali także inni zawodnicy: Cincy Powell zaliczał średnio po 18.3 punktów, Verga – 23.7 punktów, a rezerwowy Maurice McHartley 15.3 punktów na mecz. Klub z Texasu sezon regularny zakończył z dorobkiem 46 zwycięstw i 32 porażek co pozwoliło im na zajęcie II miejsca w swojej dywizji. O 2 mecze lepszy bilans zanotowała drużyna z Nowego Orleanu. W I rundzie Play-offs, drużyna Chaparrlas spotkała się z ekipą Houston Mavericks. Drużyna z Dallas uporała się z Houston w I rundzie Play-offs, przez co awansowała do kolejnej fazy rozgrywek. W rundzie nr II wygrała także z New Orleans Buccaneers i po raz pierwszy awansowała do finałów ligi ABA. Tam jednak nie sprostała drużynie Pittsburgh Pipers. Drugoroczna drużyna Dallas Chaparrlas przed sezonem 1968-1969 do swojego zespołu dołączyła debiutanta Rona Boone, który w swoim pierwszym sezonie gry notował średnio 18.9 punktów. Powell i Beasley po raz kolejny rozegrali bardzo dobry sezon, jednak Hoggan był w stanie zagrać tylko w 35 meczach. Odbiło się to na pozycji drużyny przed Play-offs. Z dorobkiem 41 zwycięstw i 37 porażek, drużyna Dallas zajęła dopiero IV pozycję w Dywizji Zachodniej, przez co w I rundzie rozgrywek spotkała się ponownie z Nowym Orleanem. Konfrontacja po meczu nr 4 wskazywała na to, że to właśnie drużyna Nowego Orleanu z łatwością przejdzie do kolejnej rundy rozgrywek. Wygrywający w stosunku 3:1 koszykarzeBuccaneers byli bardzo pewni swego. Jednak Dallas nie odpuściło wygrywając mecz nr 5 i 6. O wszystkim miało zadecydować 7 spotkanie tych drużyn. W nim to jednak górą był Nowy Orlean, który wygrał mecz 101:95.

 

1969-73: Okres zmian …

 

Po sezonie 1968-69, grający trener zespołu - Cliff Hogan, na stały czas postanowił zasiąść na ławce rezerwowych drużyny. W nowym sezonie – 1969-70, drużyna pozyskała nowego środkowego. Był nim Manny Leaks, który przedtem reprezentował barwy Kentucky Colonels i New York Nets. Leaks, który mierzył zaledwie 6 stóp i 8 cali, w sezonie 1969-70 zaliczał średnio po 18.8 punktów i 12.5 zbiórek na mecz. Bardzo dobrze grał także Powell, który na swoim koncie zapisywał średnio 20.1 punktów. Gdy drużyna w trakcie sezonu zaliczyła bilans 22-21, główny trener zespołu (a zarazem jego zawodnik) – Cliff Hogan został zwolniony z pełnionej funkcji. W jego miejsce władze klubu zatrudnili Maxa Williamsa, który doprowadził drużynę do bilansu 45-39, co spowodowało uzyskanie przez drużynę II miejsca w Western Division. Jednak marzenia o mistrzostwie rozpłynęły się już w I rundzie Play-offs, w której Chaparrlas przegrali z Los Angeles Stars. Gdy Dallas prowadziło 2:1 w serii, drużyna z LA we wspaniałym stylu wygrała mecze nr 4 i 5, uzyskując prowadzenie 3:2, po czym wygrywając 6 starcie obydwu drużyn wynikiem 124:123 zakwalifikowała się do dalszej rundy rozgrywek. Przed sezonem 1970-71, drużyna Dallas Chaparrlas zmieniła nazwę zespołu. Ich nowa nazwa przed kolejnym sezonem gry brzmiała Texas Chaparrlas, jednak mecze ich nadal odbywały się w Dallas. Zmiana nazwy nie przyczyniła się jednak do poprawy gry drużyny. Sezon zasadniczy drużyna ukończył z bilansem 30-54, co spowodowało, że drużyna Chaparrlas nie awansował do kolejnej fazy rozgrywek. Sprowadzony w trakcie sezonu - Donnie Freeman zaliczał średnio po 23.6 punktów, prowadząc pod względem skuteczności wśród wszystkich graczy Dallas. Przed kolejnym sezonem gry, władze klubu postanowiły sprowadzić wśród swoje szeregi trenera Tomy'ego Nissalke. Drużyna pod wodzą Nissalke uzyskała bilans 41-41, przez co ich trener został wybrany Najlepszym „Coachem” Sezonu 1971-72. W I rundzie Play-offs drużyna z Texasu spotkała się z Utah Stars. Jednak to nie był dobra seria meczy drużyny Chaparrlas. Utah wygrała starcia z Dallas przewagą średnią 18 punktów. Po sezonie 1971-72 Nissalke opuścił jednak szeregi Texas Chaparrlas, przechodząc do grającej w lidze NBA drużyny Seattle SuperSonics na sezon 1972-73. W trakcie kolejnego sezonu gry, drużyna Chaparrlas przeżywała prawdziwy kryzys. Brak stałego trenera zespołu odbił się na wynikach drużyny, która ten sezon zakończyła z najgorszym dorobkiem w historii klubu: 28-56. Dallas Chaparrlas 25 marca 1973 roku, rozegrali po raz ostatni mecz w hali Dallas Convention Center, odnosząc zwycięstwo 112:110 nad Carolina Cougars.

 

 

1973: Chaparrlas zmieniają siedzibę na San Antonio

 

Akcje Texas Chaparrlas z rąk działaczy Dallas, w 1973 r. padły w ręce biznesmenów z San Antonio: Johna Schaefera, B. J. "Red" McCombsa, Arta Burdicka i Angelo Drossosiego. Grupa ta przeniosła siedzibę klubu z Dallas do San Antonio, a także zmienił nazwę zespołu na San Antonio Spurs. Podjęli oni także próbę przywrócenia Tomyego Nissalke na stanowisko głównego trenera drużyny, po tym jak opuścił ją przechodząc do Seattle trenując tam miejscową drużynę SuperSonics, którą doprowadził to mizernego bilansu 13-32 w meczach, przez co utracił tamtejszą posadę. Pierwszy mecz w nowej hali HemisFair Arena w San Antonio odbył się 10 października 1973 roku przy 5,879 publiczności.Chaparrlas zostało pokonane przez Conquistadors 126:101. Drużyna zanotowała bardzo wolny start, wygrywając zaledwie 1 spotkanie na 7 rozegranych. Zainteresowanie fanów klubem grającym w San Antonio było minimalne. Zaledwie 1,799 ludzi obejrzało pierwsze zwycięstwo Dallas Chaparrlas w ich nowej siedzibie – San Antonio. Sytuacja zmieniła się w listopadzie kiedy to San Antonio Spurs pozyskali mierzącego 6 stóp i 11 cali Swena Natera, któremu klub zaoferował kontrakt opierający się na $300,000. Wygrywając 28 listopada z Kentucky Colonels, drużyna z San Antonio w imponującym stylu poprawiła swój stan wygranych meczy do przegranych – 13:12.