Z walki o utrzymanie trzeciej pozycji z walki o Playoffy

5 marzec 2018r. dodane przez Paweł Ostrowski

Zaraz przed kolejną porażką z Lakers 112-116 w ostatnim domowym meczu San Antonio Spurs, Gregg Popovich odpowiadał przecząco na zarzut, że jego drużyna tankuje. Odpowiedział, że muszą kopać tak głęboko aż znajdą coś, co pomoże im się odbić od tej przeciętności. A jednak, przegrywamy po raz kolejny - czwarty mecz z rzedu w AT&T Center, pierwszy raz ma miejsce taka sytuacja od 2002 roku.

San Antonio do 28 grudnia byli 25-11. Od tamtego czasu to już 11-16. Bruno Passos na twitterze pomaga nam zrozumieć pewne rzeczy, chociaż czy pomaga..

"The offense has remained middle of the pack. 105.6 rating before Dec. 29th, 105.2 after. Defensively, though, they've gone from a 101.7 rating to 103.3. Not disastrous -- still 5th in the NBA over that span, compared to the 2nd overall rating they had before."

Tłumaczyć nie trzeba. Bruno idzie dalej:

Minutes-wise, there have been a few changes, notably with Dejounte Murray's uptick since becoming the de facto starter (18 to 22.6) and a dip for Danny Green (27.4 to 24.4), who's now coming off the bench.

Bertans has seen the biggest shift, going from less than 10 in 2017 to 21.7 since Dec. 30th.

LA gra jak każdy dolar w niego zainwestowany:

LaMarcus Aldridge's numbers have held steady throughout. He's been a rock for SA.

22.2ppg, 8.3rpg, 49.3 FG%, 2apg thru Dec. 28th

23.1ppg, 8.1rpg, 51.4 FG%, 2apg, since.

Problem zaczyna się w sytuacjach na koniec meczu, w kluczowych minutach. To zawsze dużo szczęścia i przypadkowości w crunch-time ale Spurs dotychczasowo radzili sobie naprawdę dobrze w takich sytuacjach ze względu na swoją egzekucję i ciągłości gry.

The Spurs' numbers in "clutch situations" (within 5 points with under 5 mins to go) this season...

In 2017: +34.6 net rating, 12-3 record

In 2018: -14.4 net rating, 3-10 record

Bruno Passos wskazuje także problem siły terminarza, choć pewnie można było zrobić to lepiej: 15 z 36 pierwszych meczu sezonu to walka z drużynami będącymi w drodze do Playoffów. Także grali aż czterokrotnie z Dallas, dwukrotnie z Chicago. Ostatnie 27 meczy to aż 14 (ponad połowa) z drużynami playoffowymi.

Kontuzje.. chcemy to zaczynać?

Najbardziej używanym lineupem dla Spurs do 28 grudnia był lineup - Pau Gasol, LaMarcus Aldridge, Patty Mills, Kyle Anderson i Danny Green - net rating na poziomie +10.5. Od tamtego dnia nie grali ani minuty razem.

Jedynym graczem będącym częścią 63 meczowego sezonu Spurs jest wspomniany Patty Mills. Poza Leonardem, oczywiście, San Antonio nie mogli korzystać z:

LA w 6

Gasola w 4

Gay'a w 25

Parkera w 27

Greena w 12

Ginobiliego w 15 meczach.

Spurs są zbudowani wokół Kawhi Leonarda. Jeśli jego nie ma niemal przez cały sezon (i nie chcę robić sobie nadziei, że wróci) jak ta drużyna, + bez kontynuacji swojej zespołowej gry ma szansę na wysokie miejsce przed Playoffami?

Słusznie to już przestaje być team aspirujący na bycie w grupie mistrzowskiej. Spurs to już też nie będzie team na +50 zwycięstw.

Kyle Anderson o meczu z Lakers:

Nie jestem nawet pewien. To 48 minutowy sport. Myślę, że mieliśmy świetne 43/44 minuty ale Lonzo trafił ważne rzuty a piłka nie wpadała do kosza po naszych rzutach. To się zdarza."

Zabił nas brzydki rzut Balla. Tego się trzymajmy. Drugi pick ostatniego draftu. Nowy gracz Lakers Isaiah Thomas miał 21 punktów i 7 asyst.

Davis Bertans kolejny:

“It’d be great to have an answer for that. If we knew, we would’ve probably fixed it by now, but we just kind of made bad plays or turned it over or didn’t make shots, and the other team did.”

Na szczęście dziś bardzo łatwy mecz, z tankującymi mocno Memphis Grizzlies. Ostatnie spotkanie przed ciężkim trzymeczowym wyjazdem.